Shiba Inu (SHIB) Nedir?

Shiba Inu (SHIB) Nedir?

Shiba Inu (SHIB), Japon bir köpek cinsinden alınan bir ada sahip köpek temalı bir kripto paradır. 2020 yılında gerçek kimliği bilinmeyen bir geliştirici tarafından oluşturuldu ve adını Ryoshi takma adından almaktadır.

SHIB, Ethereum blockchainindeki Dogecoin’e (DOGE) alternatif olarak tasarlanmıştır. SHIB, ShibaSwap adlı merkezi bir borsaya sahip bir ERC-20 tokenidir.

SHIB yol haritası ve ekosistemi; Shiba Artist Incubator adında bir NFT sanat kuluçkası, 10.000 “Shiboshi” NFT ve Shiboshi Game adlı bir NFT oyunu içermektedir.

Shiba Inu’nun ilk aşamada dolaşımdaki arzı 1 katrilyon token’dir. Ryoshi, tokenlerin %50’sini likidite yaratmak için Uniswap’ta kilitlemiş ve kalan %50’sini de Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in cüzdanına göndermiştir.

Ancak, Vitalik, coinlerin %90’ını yakmaya karar vermiş ve kalan %10’u da hayır işleri için bağışlamıştır.

Shiba Inu (SHIB), diğer şaka ve meme coinlerinden farklı olarak işlevsel projeler sunmaktadır. ShibaSwap, Shiba Inu Incubator ve Shiboshi NFT gibi projeler, SHIB topluluğunun NFT dünyasına erişimini sağlamaktadır.

Shiba Inu, dünya çapındaki Shiba köpeği temalı sanat eserlerini üreten sanatçıları desteklemektedir.

SHIB topluluğu, birçok bağış kampanyası düzenlemiş ve halen düzenlemektedir, bu kampanyalarda SHIB tokenleri ile bağışlar toplanmaktadır.