Ripple (XRP) Nedir?

Ripple (XRP) Nedir?

Ripple (XRP), kripto para ekosistemi içerisinde en eski teknolojilerden biridir. Ripple kavramları, ilk kripto para olan Bitcoin’den dört beş yıl önce ortaya atılmıştır.

Ekosistemin en eski üyelerinden biri olarak, Ripple ve XRP hala birbirinden karıştırılmaktadır. Ancak, bu kavramların farkını anlamak önemlidir.

Ripple, finansal işlemler için dijital ödeme ağı olarak hizmet veren bir blok zinciridir ve aynı zamanda bir şirketin adıdır. XRP coin ise platformda kullanılan yerel kripto para birimidir.

Ripple, kripto para ekosistemine farklı bir bakış açısı ile yaklaşmaktadır.

Bitcoin, Ethereum ve diğer çoğu kripto paranın aksine, Ripple mevcut finans sistemini iyileştirmeye odaklanmaktadır.

Ripple, bu vizyonunu gerçekleştirmek için dünya çapında düşük maliyetli, anında ödeme transferi ve gönderimi için standart bir protokolle birleştirilmiş bankalar ve ödeme sağlayıcılarının oluşturduğu bir ağı kullanmaktadır.

Ripple’ı diğer kripto para projelerinden ayıran özellik ise merkezi bir yapıda olmasıdır.

Kurucuları kimlerdir?

Ripple, 2004 yılında Ryan Fugger tarafından ortaya atılan bir fikir olarak başladı. 2011 yılında David Schwartz, Jed McCaleb ve Arthur Britto tarafından geliştirilmeye başlandı.

Bu üç geliştirici, Bitcoin sisteminde gördükleri israfı azaltmak ve daha sürdürülebilir bir sistem oluşturmak amacıyla yola koyuldular.

Haziran 2012’de, XRP Ledger’ı yayınladılar ve NewCoin adını aldılar. Daha sonra, OpenCoin olarak yeniden adlandırıldı ve müşteri görüşmeleri sonucunda, projede kullanılan dijital varlık XRP coin ve şirket de Ripple Labs olarak yeniden adlandırıldı.

2020 yılında ise, merkeziyetsiz XRP Ledger’ın geliştirilmesini ve benimsenmesini hızlandırmak amacıyla XRPL Vakfı kuruldu.