Polygon (MATIC) Nedir?

Polygon (MATIC) Nedir?

Polygon, ölçeklenebilme sorununu çözmek için ikinci bir katman oluşturarak temel blok zincir ağını güncellemek yerine çözmeyi amaçlamaktadır.

Bu yüzden Polygon, Ethereum için bir Layer-2 çözümüdür. Polygon’un temel hedeflerinden biri ağ üzerindeki işlemler arasındaki karmaşıklığı azaltmaktır.

Bu amaçla, İş Kanıtı Taahhüt Zinciri (Proof-of-Stake Commit Chain) mekanizmasını ve onun Plasma adlı ölçeklendirme çözümünü kullanır.

Plasma, Ethereum ağına önemli ölçüde ölçeklendirme sağlar. Polygon ayrıca, yan ağlar ve İş Kanıtı doğrulayıcıları ekleyerek güvenliği arttırmak için tasarlanmıştır.

Polygon ağının yerel kripto para birimi olan MATIC token, madenciliği yapılmayan bir kripto para birimidir. Tüm MATIC arzı, vakıf tarafından üretilmektedir ve arz miktarı 10.000.000.000 adettir.

Polygon (MATIC) projesinin kurucuları kimlerdir?

Polygon (MATIC), 2017 yılının başlarında Jayant Kanani, Sandeep Nailwal, Anurag Arjun ve daha sonra eklenen Sırp mühendis Mihalio Bjelic tarafından kurulmuştur.

Öncelikle Matic Network olarak kurulan platform, 2019 yılında faaliyete başlamıştır. 2021 Şubat ayında ise Matic Network, adını Polygon olarak değiştirmiştir.