Polkadot (DOT) Nedir?

Polkadot (DOT) Nedir?

Polkadot (DOT), merkeziyetsiz bir internet zinciri oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla halka açık veya özel izne gerek duyulmayan ağları, blockchain teknolojisi ile birbirine bağlamayı planlamaktadır.

Polkadot sistemi içinde, üç amaç için kullanılan bir kripto para birimi olan DOT bulunmaktadır. Polkadot (DOT) amacı, bağımsız işlem yapan blockchain ağlarını birbirleriyle güvenli bir şekilde veri ve bilgi alışverişi yapmasını sağlamaktır.

Bu sayede, dışarıdan gelen potansiyel müdahalelere karşı dirençli bir internet kullanımı elde edilir.

Polkadot sistemi, birçok avantaj sunmaktadır. Bu sistem, parçalanmış birçok ağdan oluşmaktadır. Bu yapı sayesinde, yavaşlaması gibi işlemlerle ilgili sorunlar yaşanmamaktadır.

Polkadot ağı üzerinden işlem yapan kullanıcılar, ağı kendi ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn etme yetkilerine sahiptir.

Tüm internetin bir zincir üzerinden işlenmesi sayesinde, Polkadot, geliştiricilerin sunduğu işlemleri farklı geliştiricilerin kodlarıyla birleştirerek hem bütünlük hem de ekosistemin büyümesine katkıda bulunmaktadır.

Polkadot ağında, tüm projelerin istedikleri gibi bir geliştirme yapma hakkına sahiptir. Bu değişimler sayesinde sistem sürekli güncel ve mükemmel hale gelecektir.

Güncellemelerin sürekli açık olması ve kullanıcıların bunları yapabilmeleri sayesinde sistem her zaman güncel kalacaktır.

Polkadot (DOT) Kurucusu Kimdir?

Polkadot, Dr. Gavin Wood ve Peter Czaban gibi kurucu ortakların liderliğinde oluşturulmuştur. Uzun süredir devam eden proje süreci sonucunda, Ağustos 2020 tarihinde resmen ortaya çıkmıştır.