Oraichain (ORAI) Nedir?

Oraichain (ORAI) Nedir?

Oraichain, dünyadaki yapay zeka destekli veri platformlarından biridir ve yapay zeka API’lerini akıllı sözleşmeler veya diğer uygulamalarla entegre etmeyi amaçlar.

Platform, yapay zeka, AI marketplace, AI ekosistemi, staking ve Orai DAO gibi özellikler sunmaktadır.

AI Marketplace

Oraichain, AI sağlayıcılarının AI hizmetlerini sergileme ve satma imkanı sunan AI Marketplace gibi özelliklere sahiptir.

AI Marketplace, Oraichain ekosisteminin tek parçası değildir ayrıca AI modeli geliştiricilerine destek olmak için ek AI altyapılar da sunulmaktadır.

Oraichain ekosistemi, AI hizmetlerinin sorunsuz ve hızlı bir şekilde sunulmasını sağlamak için gelişmiş ve işlevsel bir web GUI sunar.

Yapay Zeka

Oraichain ile, dApp’ler artık harici ve güvenilir AI verilerini kullanabilecek ve kullanışlı özelliklere sahip olacaklar.

Bu, çeşitli harici AI API’lerinden veri toplamak ve test etmek için doğrulayıcılara istek gönderme yoluyla gerçekleşir.

Onaylandıktan sonra, veriler zincir üzerinde depolanarak güvenliği sağlanır ve gelecekte kanıt olarak kullanılmasına olanak tanır.

Staking ve Orai DAO

Oraichain projesi, kullanıcılarına “staking” fırsatı da sunmaktadır.

Bu özellik sayesinde, validatörler tokenlerini stake ederek ağı güvenli hale getirir ve ödüller kazanırlar.

Aynı zamanda, yönetim topluluk tarafından gerçekleştirilen bir DAO modeli ile yapılır ve ORAI tokenine sahip olan her kullanıcı, ağın yönetimine katılabilir.

Öncesinde proje ekibi yönetimi sağlamaktaydı ancak artık sistem otomatik hale getirilmiş ve sonsuza kadar topluluğun kontrolü altında olacak.

Oraichain Ekibi

Oraichain, Chung Dao, Thao Nguyễn, Tu Pham, Điệp Nguyễn ve Duc Pham tarafından kurulmuştur ve CEO pozisyonunu Chung Dao üstlenmiştir.

Chung Dao, aynı zamanda Tokyo Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri alanında bir doktora derecesine sahiptir ve Rikkeisfot’un kurucu ortağıdır.

Toplamda 19 milyon 779 bin 272 arzı bulunmaktadır.