NEAR Protocol (NEAR) Nedir?

NEAR Protocol (NEAR) Nedir?

Near (NEAR) protokolü, topluluk tarafından yürütülen bir bulut hesaplama platformu olarak kavramsallaştırılmış, akıllı sözleşme özellikli ve halka açık bir blok zinciridir.

NEAR Collective tarafından oluşturulmuş olan NEAR, merkeziyetsiz uygulamalar (dApp) oluşturmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, Ethereum’un (ETH) bir rakibi olarak kabul edilebilir.

NEAR protokolü, geliştiriciler ve kullanıcılar için dost bir platform oluşturmak üzere tasarlanmıştır.

Bu amaçla, NEAR kriptografik cüzdan adresleri yerine insanlar tarafından okunabilecek hesap adlarını sunmuştur.

Böylece, NEAR protokolü kullanıcılar için daha kullanışlı hale getirilmiştir.

Ayrıca, NEAR protokolü ile yeni kullanıcılar, bir cüzdana ihtiyaç duymadan dApp’ler ve akıllı sözleşmeler ile etkileşim kurabilir.

NEAR üzerinde oluşturulmuş önemli projeler arasında NFT mintleme platformu Mintbase ve Flux protokolü gibi örnekler verilebilir.

Mintbase platformu NFT’lerin mintlenmesine olanak tanırken, Flux protokolü ise geliştiricilerin varlıklar, emtialar, gerçek dünya olayları ve diğer konulara dayalı piyasalar oluşturmasına imkan sağlar.

NEAR protokolünün yerel kripto parası NEAR token’dır.

Ağdaki işlem ücretleri ve depolama ödemeleri NEAR token ile ödenir.

NEAR token, işlem doğrulama işlemlerinde ağ konsensüsünü sağlamak için token sahipleri tarafından “stake” edilebilir.

Bu işlem doğrulayıcıları, hizmetleri için yıllık bazda toplam NEAR arzının yüzde 4,5’ine tekabül eden bir NEAR token ödülü alır.

Akıllı sözleşmelerin yarattığı işlem ücretlerinin bir kısmı da ilgili akıllı sözleşmeyi oluşturan geliştiricilere verilmektedir.

NEAR, 22 Nisan 2020’de piyasaya çıkmıştır. Maksimum arzı ise 1.000.000.000 olarak belirlenmiştir.

Near projesinin kurucuları kimlerdir?

Near (NEAR), 2018 yılında, eski Microsoft çalışanı Alexander Skidanov ve geliştirici Ilya Polosukhin tarafından kurulmuştur.

NEAR ekibi, 2018 yılından bu yana Facebook, Google, Niantic gibi şirketlerden gelen geliştiricilerin katılımı ile yaklaşık 50 kişiden oluşmaktadır.

Ekip üyelerinin neredeyse tamamı Rusya ve eski Sovyet ülkelerinden isimlerden oluşmaktadır.