Dogecoin (DOGE) Nedir?

Dogecoin (DOGE) Nedir?

Dogecoin (DOGE), 2013 yılının Aralık ayında ortaya çıkmış olan bir kripto paranın adıdır. Günümüzde yatırım ve işlem amaçlı kripto paralar daha fazla tercih edildiğinden, Dogecoin (DOGE) ve türevleri dijital paralar gündemde yer tutmaktadır.

Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından geleneksel bankacılık işlem ücretlerinin olmadığı ve aynı zamanda eğlenceli bir ödeme sistemi oluşturmak amacıyla tasarlanmıştır.

Ocak 2014 tarihine gelindiğinde, bu para birimi ulaştığı toplam işlem hacmiyle, Bitcoin de dahil olmak üzere çok sayıda kripto para birimini geride bırakmıştır.

Yaşanan bu Dogecoin (DOGE) yükselişi devam etmiş ve fiyatı 0.69 USD seviyesine kadar çıkmıştır.

Dogecoin (DOGE), blockchain teknolojisinde yenilik aramayan bir kripto paradır. Transferler Litecoin kripto para biriminin blockchain ağı üzerinden gerçekleştirilmektedir ve Litecoin ağındaki güncellemeler Dogecoin ağı için de geçerlidir.

İlk ortaya çıktığında Dogecoin (DOGE), yatırım amacıyla her bir blok madenciliği için kullanıcıya rastgele bir ödül verilmekteyken, zaman içerisinde bu ödül statik hale getirilmiştir.

Dogecoin (DOGE), ünlü bir internet karakterinden alınan ismiyle tanınan ve daha erişilebilir bir kripto para olma amacını taşımaktadır.

Bitcoin gibi kripto paraların karmaşıklığından kaçmak isteyen kullanıcılar için tasarlanmıştır. Piyasa açısından bakıldığında, Dogecoin en aktif ve en büyük topluluklardan birine sahip olarak bilinir.

Özellikle bahşiş hizmeti için yaygın olarak kullanılmakta ve çeşitli projelerin finansmanı için de tercih edilmektedir.

Bahşiş amaçlı kullanım şeklinde, kullanıcılar tanıdıkları kişiye veya projelere bahşiş vermektedir.

Dogecoin (DOGE), diğer kripto paralardan farklı olarak enflasyonist bir yapıya sahiptir.

Yani dolaşımdaki Dogecoin (DOGE) sayısı sınırlı değildir ve madenciliğe devam edebilir. Bu nedenle, Dogecoin (DOGE) uzun vadeli işlemler için de avantajlı bir seçenek olarak görülmektedir.

Dogecoin (DOGE) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin, madencilik için farklı cihazlar kullanılabilir, örneğin bilgisayarların işlemcileri, grafik kartları ve yüksek işlemci gücüne sahip ASIC cihazları.

Ancak zorluk seviyesinin artması nedeniyle, bilgisayar işlemcileri veya grafik kartları ile madencilik yapmak karlı olmayabilir.

Bu nedenle, yeterli altyapıya ve donanıma sahip olanlar tek başına madencilik yapabilirken, madencilik havuzlarına işlemci gücü atayarak da Dogecoin madenciliği yapılabilir.

Blok doğrulama süresi 1 dakika olan Dogecoin blokzincirinde her blokta 10.000 DOGE blok ödülü dağıtılmaktadır.