Decentraland (MANA) Nedir?

Decentraland (MANA) Nedir?

Decentraland, kullanıcıların içerikleri ve uygulamaları oluşturmasına, deneyimlemesine ve bunlardan para kazanmasına olanak tanıyan, Ethereum blok zinciri tarafından desteklenen bir sanal gerçeklik platformudur.

Bu platformda, kullanıcılar gezinebilecekleri, inşa edebilecekleri ve para kazanabilecekleri araziler satın alabilmektedir.

Decentraland, 2017 yılında gerçekleştirilen 24 milyon dolarlık bir coin arzı (ICO) sonrasında piyasaya sürüldü.

Bu sanal dünya, 2019 yılında kapalı beta sürecine başladı ve Şubat 2020’de halka açıldı.

O zamandan bu yana, kullanıcılar, LAND alanlarındaki etkileşimli oyunlar, genişleyen üç boyutlu sahneler ve çeşitli diğer etkileşimli deneyimler gibi çok çeşitli deneyimler yaratmışlardır.

Decentraland, iki farklı token kullanmaktadır. Bu tokenlar, MANA ve LAND olarak bilinmektedir.

MANA, ERC-721 LAND tokenlarını almak için harcanması gereken bir ERC-20 tokenidir.

Ayrıca, MANA tokenları Decentraland pazarında avatar, giyilebilir cihazlar, isimler ve diğer ürünler için ödeme yapmak için kullanılabilir.

Decentraland, kullanıcıların Decentraland’deki sanal alanların sahipliğini temsil eden, takas edilemez ERC-721 token’ları olan LAND’i satın alabilecekleri, geliştirebilecekleri ve satabilecekleri bir sanal dünya olarak tanımlanır.

LAND tokenları, her biri özel olan alanları temsil eder ve sahipleri, basit statik bölümlerden etkileşimli oyunlara kadar çeşitli içerikler yayınlayabilir.

Kullanıcılar ayrıca, takas edilebilir ERC-20 token’ları olan MANA ile Decentraland’deki diğer mal ve hizmetlerin yanı sıra LAND tokenlarını da satın alabilirler.

Decentraland, Neal Stephenson’un bilimkurgu romanı Snowcrash’te tarif edilen Metaverse veya Ernest Cline’ın Ready Player One romanındaki OASIS gibi, paylaşılan bir sanal dünyadır.

Decentraland, kullanıcıların birbirleriyle bağlantı kurmasına, içerik oluşturmasına, oyun oynamasına ve ekonomik işlemler gerçekleştirmesine olanak tanır.

Bu sanal dünya, merkezi bir organizasyon veya şirket tarafından kontrol edilmez ve kullanıcıların oluşturdukları içerik ve uygulamalardan para kazanabilecekleri bir sanal ekonomiye sahiptir.

Decentraland (MANA) Kurucuları Kimdir?

Decentraland, Ariel Meilich ve Esteban Ordano tarafından ortaklaşa kurulmuştur.

Meilich ve Ordano, projedeki önemli görevlerinden ayrılmış olsalar da hala Decentraland’da danışman olarak çalışmaktadır.

Meilich, daha önce 2017 ile 2020 yılları arasında Decentraland projesinin liderliğini üstlenmiş ve seri bir girişimci olarak bilinmektedir.

Aynı zamanda birçok startup kurmuş, önde gelen bir Silikon Vadisi girişim fonu olan Charles River Ventures’ta analist olarak çalışmıştır.

Esteban Ordano, Decentraland’ın eski teknoloji lideridir ve kripto para birimi alanında uzun ve çeşitli bir geçmişe sahiptir.

Önceki iş deneyimleri arasında BitPay, Inc.’de yazılım mühendisi, Matic Network danışmanı ve Smart Contract Solutions adında kendi akıllı sözleşme geliştirme firmasının sahibi olarak çalıştığı yerler bulunmaktadır.

Ayrıca, blok zinciri teknolojisi altyapı şirketi Zeppelin Solutions’ın kurucu ortağıdır.

Ariel Meilich ve Esteban Ordano, projedeki önemli görevlerinden ayrılmış olsalar da hala Decentraland’da danışman olarak çalışmakta ve Decentraland Vakfı tarafından yönlendirilen çalışmalarla projenin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadırlar.