Cosmos (ATOM) Nedir?

Cosmos (ATOM) Nedir?

Blockchainler arası bir ekosistem ve blockchain interneti olarak tanımlanan cosmos coin, tendermint tarafından geliştirilmiştir.

Blockchain’ler arasında bağlantı sağlamayı amaçlayan cosmos, ekosistemini resmi olarak başlattı. Nisan 2017’de düzenlediği ıco’sunda cosmos 17 milyon dolara yakın para toplamıştı.

Cosmos’un geliştiricileri cosmos’u “blockchain interneti” olarak tanımlamakta. Proje, california merkezli tendermint tarafından geliştiriliyor.

İsviçreli kar amacı gütmeyen İnterchain foundation’ın desteği ile tendermint, blockchain’ler arası ekosistem yaratıyor.

Geliştiricilerin ölçeklendirilebilir bir ekosistem yaratmayı hedeflediği şeklinde yorumlar yapılmakta.

Proje üzerinde 3 yıldır çalışan geliştiriciler, farklı merkezsiz uygulamaların, kripto paraların tek bir platform üzerinden ulaşılabilmesini hedefliyor.

Yapılan başlangıç, proof of stake zincirlerinin ilk aşamasıydı ve tendermint cosmos’un 2 aşama daha geçirip genişleyeceğini belirtiyor.

Ana ağın başlatılmasından sonra geliştiriciler şuan ağ üzerinde istedikleri merkezsiz uygulamayı çalıştırabiliyor.

Pow sisteminin ölçeklendirme sorunlarını taşımayan bft pos konsensüsü sayesinde sosyal medya uygulamaları, oyunlar ve finansal uygulamalar için yapılan işlemler dakikalardan saniyelere kadar kısalmakta.

Bft bilgisayar bilimcileri tarafından uzun zamandır geliştirilmekte olan bir algoritma ve tendermint atom algoritması üzerinde 2014 yılından beri çalışıyor.

2018 yılının sonlarında tenx geliştiricileri blockchain’ler arasında uyum sağlayabilen bir platformun testlerini yaptılar.

Geliştiriciler, erc20 token’ları ve lightning network kullanarak birbirleriyle uyum sağlayabilmesi amacıyla geliştirmelerine devam ediyor. Tenx ve cosmos merkezsiz uygulama alanında Ethereum’a rakip olabilir.