Cardano (ADA) Nedir?

Cardano (ADA) Nedir?

Cardano, daha önce geliştirilmiş olan herhangi bir protokolden çok daha gelişmiş özellikler sunmayı hedefleyen bir akıllı sözleşme platformu olarak tanımlanabilir.

2017 senesinde büyük bir yükselişte geçen kripto para piyasasında en çok dikkat çeken projelerden birisi de cardano idi, kripto paranın kısaltması ise ada.

Cardano (ada) an itibariyle pazar payı bakımından en büyük 12. kripto para konumunda. cardano, ölçeklenebilir ve güvenli bir şekilde karmaşık programlanabilir değer aktarımlarına imkan tanıyan merkezi olmayan bir platformdur. charles hoskinson tarafından kurulmuş ve gelişimi 2015 yılında başlamıştır.

2017’de piyasaya sürülmeden ıco’da 60 milyon dolara yakın para topladı.ayrıca charles hoskinson ethereum’unda kurucularından birisi. uzman mühendis, geliştirme ekibi ve araştırmacılardan oluşan küresel birliktelikten oluşuyor.

Cardano’nun protokolü iki katmandan oluşmaktadır ödeme ve kontrol katmanı. ödeme katmanında hesaplarla ilgili bilgiler mevcutken kontrol katmanında uyumluluk, kimlik ve kara listeye alma fonksiyonları hakkında bilgiler bulunuyor.

Ayrıca cardano’nun bir debit kartı ve daedalus isimli özel bir cüzdanı mevcut. daedalus cüzdanından karta para transfer edilebiliyor ve karttaki para otomatik şekilde kullanıcının yerel para birimine çevriliyor.

Cardano ekibi bunun yanı sıra cardano’nun japonya’da birçok atm’de işlem görebilmesi için çalışmaya başladı.

Cardano’nun en öne çıkan özelliklerden birisi, protokolünde ouroboros ismi verilen proof of stake algoritmasını kullanılıyor olmasıdır.

Bitcoin dahil olmak üzere birçok kripto para proof of work algoritmasını kullanmakta. proof of work algoritmasında bloğu ilk kazan madenci ödül aldığından dolayı madenciler birbiriyle yarışıyor ve bu süreçte çok fazla elektrik enerjisi tüketiyor.

Hatta bunun, bitcoin için gelecek yıllarda en büyük problemlerden birisi olacağı düşünülmekte.

Pos algoritmasında ise ödüller belli kurallara göre dağıtıldığından dolayı pos’un (proof of stake) elektrik enerjisi bakımından gayet ucuz ve verimli olduğu dile getirilmekte.