Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitcoin cash, 2017 senesinde bitcoin blockchain’i üzerinden ayrılarak oluşturulan bir kripto para birimidir.

En çok işlem gören kripto paralardan birisidir. Bitcoin sisteminde bulunan ve blok kaydedebilen işlemlerin belli bir limit ile kısıtlanması, yapılan işlemlerin yavaşlamasına neden olur.

Bitcoin cash ile bu sorunun ortadan kaldırılması ve para gönderip alma işlemlerindeki zorlukların aşılması amaçlanmıştır.

Bitcoin sisteminde yaşanan sorunların giderilmesi bir çok kez gündeme gelse de bir merkezinin olmayışı böyle bir yeniliği imkansız bir hale getirmişti.

İlk önce kötüye kullanımı engellemek için kurulan bu sistem, bitcoin’in popülerliğinin artması ile bir problem haline gelmeye başlamıştı. Bitcoin geliştiricileri ise bu sorunları çözmek amacıyla bitcoin sistemini değiştirmek yerine aynı blockchain üzerinden yeni bir coin üretmeyi tercih ettiler.

Bitcoin cash ilk çıktığı zamanlarda, kullanıcıların hesaplarına bitcoin miktarı kadar bitcoin cash tanımlanmıştı.

Bitcoin cash’in, bitcoin sistemindeki sorunlara çözüm olarak blok boyutlarının 1 mb olan kapasiteleri 8 mb’e çıkartıldı ve bloklara kaydedilen işlem sayılarının yükselmesi ile işlemlerin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yapılması sağlandı.

Bitcoin Cash’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin cash, işlem gören bloklarının kapasitelerini bitcoin sisteminden farklı olarak 8 mb’e çıkarttı ve daha hızlı bir onay sistemi oluştu. Bitcoin sisteminde bulunan segwit protokolünü çıkartarak blok kapasitesini arttırmıştır.

En çok işlem gören kripto paralardan biri olmasından dolayı birçok borsada işlem görmektedir.

Bitcoin Cash ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bitcoin sisteminin kullandığı blockchain üzerinden ayrılarak oluşturulmuş, yeni ve güncel bir kripto para değeridir. Bitcoin blok limiti 1mb ile sınırlıyken bitcoin cash blokları 8 mb boyutundadır.

Bitcoin segwit protokolünü kullanmaktadır, bitcoin cash ise segwit protokolünü çıkarmıştır. Bitcoin cash daha ucuz ve daha hızlı bir işlem sistemine sahiptir.

Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madencilik diğer kripto paralar için olduğu gibi bitcoin cash içinde önemlidir. Bitcoin blockchain sistemi üzerinde işlem gördüğünden dolayı sistemin sürekliliği ve güvenliği için önem taşır. Madencilikte oluşturduğunuz her blok için bir ödül alırsınız.

Bitcoin cash bloklarının boyutunun 8 mb olması, blok oluşturmak için daha çok işlemci gücü ve daha çok enerjiye ihtiyaç duyulmasına neden olur.

Bitcoin cash madenciliğini bireysel veya bir havuza dahil olarak yapmanız mümkündür. Blok tamamlama işlemi zorlu bir süreç olduğundan dolayı eğer yeterli ekipmanınız mevcut değilse bir havuza dahil olmanız daha karlı olacaktır.