Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin 2008 senesinde “eşler arası elektronik nakit sistemi” tanımlamasıyla ortaya çıkmıştır. herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilmemekte ve blockchain teknolojisi üzerine kurulmuştur. Geleneksel para birimlerinden farklı çalışan dijital bir para birimidir.

Kriptografik olarak güvence altına alındığından dolayı bitcoin “kripto para birimi” olarak anılmaktadır.

31 ekim 2008 tarihinde Satoshi Nakamoto isimli bir kişi veya grubun “bitcoin: eşten eşe elektronik nakit sistemi” isimli bir doküman (whitepaper) yayımlamasıyla ortaya çıkmış, üçüncü parti ödeme sistemlerine, bankalara ve aracı kurumlara güvenme ihtiyacını ortadan kaldırma ilkesiyle doğmuştur.

Günümüzde finansal aracı kurumların güven sağlama rolü, bitcoin’in altında yatan teknoloji sayesinde iki tarafın birbiriyle doğrudan bağlantı kurmasıyla zorunluluk olmaktan çıkmıştır.

Bitcoin teknik dokümanının yazarı Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu bilinmemektedir.

Bitcoin Anonim Midir?

Bitcoin’in anonim olduğunu söylemek doğru olmaz. bunun yerine yarı anonim olarak tanımlandırılabilir.

Geleneksel finans sistemlerinde kullanıcılar kimliklerini beyan etmek zorundadır. Bankalar üzerinden anonim olarak para transferi yapmak mümkün değildir.

Ancak bitcoin kullanıcıları bir merkezi otoriteye bağlı olmadan doğrudan birbirlerine bitcoin gönderebildikleri için isimlerini belirtmek zorunda değildir.

Kullanıcıların bu süreçte kimlik olarak beyan ettikleri bilgi, benzersiz cüzdan kodlarıdır.

Taraflardan biri bu cüzdan kodunu kullanarak diğer tarafa bitcoin gönderimi sağlayabilir.

Ancak bu cüzdanlar kolaylıkla takip edilebilmektedir. Bitcoin kullanmak size hiçbir yasayı delme hakkı vermez.

Bitcoin’in Doğası Neden Özeldir?

bitcoin ile ilgili en önemli kavramlardan biri merkeziyetsizliktir. bitcoin ağını hiçbir şirket, devlet başkanı, merkez bankası, otorite veya kuruluş kontrol etmemektedir.

Günümüz finans sisteminde tüm düzen merkezi bir manzara üzerine kuruludur. Ancak bitcoin’in arkasında sadece bir grup kod yazarı bulunmaktadır.

Tüm işlemler ve transferler, kişiler arasında ve aracısız olarak gerçekleşir. Bitcoin’i değerli kılan unsurların en başında ise “sınırlı arz” gelir.

Geleneksel finansal düzenin baş aktörleri dolar, euro, gibi para birimleri sınırsız sayıda basılabilmektedir.

Ancak bitcoin’in üretimi 21 milyon adetle sınırlandırılmıştır. Finans teorilerinin en temel ifadelerinden biri, talep artarken arzın sabit kalması durumunda fiyatın her daim artış göstereceğidir.

2008 yılından beri bitcoin’e talep devamlı artarken arzın sınırlandırılmış olması, bu söylemleri doğrular niteliktedir.

Bitcoin Nasıl Alınır ?

Bitcoin satın almanın en kolay yollarından birisi kriptopara alım satım platformlarıdır. Günümüzde platformların neredeyse hepsi kyc (know your costumer – müşterini tanı) ve aml (anti-money laundering – anti kara para aklama) ilkelerine uymaktadırlar.

Bu ilkeler doğrultusunda kişiler kriptopara alım satım platformlarına kayıt olurken kimlik bilgilerini beyan etmek durumundadır.

Platformların bazıları, kullanıcılarına kimlik bilgilerini beyan etmeksizin belli sınırları aşmamak kaydıyla bitcoin işlemleri yapmasına izin vermektedir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretme işlemine “madencilik” adı verilir. Fiziksel olmayan bir varlığın madencilik kavramıyla anılması imgesel bir söylemdir.

Bahsi geçen bu işlemin bu kavramla anılmasının arkasında altın madenciliğine dijital manada benzerlik göstermesi bulunmaktadır. Altın gibi sınırlı bir arza sahip olan bitcoin’in 21 milyon adedi, bir gün tamamen gün yüzüne çıkarılmış olacaktır.

Bitcoin üreten kişilere “madenci” denmektedir. Madenciliğin temeli güçlü işlemcilere sahip bilgisayarların bitcoin piyasasında gerçekleşen finansal işlemleri onaylamasıdır.

Bitcoin ağı en hızlı blok üreten ve işlem onaylayan madenciye ödül vermektedir. özetle madenciler karmaşık bir bulmacayı çözerek karşılığında ödül almaktadırlar.

Bitcoin madenciliğini kârlı bir şekilde gerçekleştirebilmek için iyi bir ekipmana ihtiyaç bulunmaktadır.

Sadece madencilik yapılabilmesi için ekipmanlar geliştiren büyük şirketler bulunmaktadır.

Madenciliğin kârlılığı günden güne değiştiğinden dolayı bu ekipmanların satın alınması halinde satın alma maliyetlerinin amortisman süreleri de değişmektedir. Ayrıca bulut madenciliği olarak adlandırılan bir alternatif üretim yöntemi de mevcuttur.

Donanım maliyetinden kaçınmak için madenciler bulut tabanlı ağ sunucularına kayıt gerçekleştirerek çevrim içi cihaz gücü kiralayabilirler.

Elinizde işlemci ve grafik kartı iyi bir bilgisayar mevcutsa bitcoin madenciliğini kendi bilgisayarınız üzerinden de yapabilirsiniz.

Ancak bu noktada da madencilik kârlılığını sürekli göz önünde bulundurmanız şiddetle tavsiye edilmektedir.

Elektrik birim fiyatınız, mevcut blok ödülü, madencilik zorluğu ve hash oranı gibi olguları her zaman dikkatle takip etmek gerekmektedir.

Bitcoin Güvenli mi ?

Gücünü blockchain teknolojisinden alan bitcoin’in güvenliği, kriptoparaların doğuşundan bu yana en çok sorgulanan konular arasındadır.

Ortaya çıktığı ilk zamanlarda yarı anonimliği sebebiyle terör finansmanı, kara para aklama ve yasadışı ödemelerde kullanıldığı devamlı şekilde lanse edilen ve hack olaylarıyla sık sık manşete gelen btc, o dönemde halkta korku uyandıran bir varlık halini almıştı.

Ancak bitcoin’in günümüzde çok geniş kitlelere hitap ettiğini ve bir yatırım aracı olarak da kullanılabildiğini söylemek mümkündür.

Söz konusu bitcoin’in güvenliği olduğunda bitcoin ağının güvenliği, kripto para birimi olarak btc’nin güvenliği ve bitcoin ticaretinin güvenli/riskli gibi çeşitli güvenlik aşamalarını sıralamak mümkündür.

Bitcoin ağı üst düzey bir güvenliğe sahiptir.

Blockchain teknolojisi, dağınık ve kriptografik altyapısı sayesinde işlemlerin yüksek güvenlik içerisinde gerçekleştirilmesine olanak tanımaktadır.

Bugüne kadar yaşanan hiçbir hack ve hırsızlık olayı, doğrudan bitcoin ağı üzerinden gerçekleşmemiştir.

Düşük güvenlikli platformların altyapı sorunları, ponzi şeması adı verilen tuzaklar, oltalama ve benzeri yollarla kişi veya aracılardan kaynaklanan güvenlik zaafiyetleri, bu tarz olayların yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir.